fbpx

Prace kreatywne z dziećmi – tak, ale jakie?

Rodzice często szukają pomysłów jak kreatywnie spędzić czas z maluchami, szczególnie gdy jesteśmy przymusowo zamknięci w domu (choroba, kwarantanna, lock down). Wtedy często sięgamy po prace plastyczne, bo to także moment, kiedy maluch skupia się na jakiejś czynności przez dłuższą chwilę, a rodzic ma okazję na złapanie chwili oddechu. W sieci znaleźć można mnóstwo inspiracji na ciekawe i pomysłowe zajęcia artystyczne z dzieciakami.

Decydując, którą pracę plastyczną z dziećmi warto wykonać, warto pamiętać o paru wskazówkach:

  1. Bądźmy spontaniczni! To nie o efekt końcowy tutaj chodzi. Praca nad kurczaczkiem z rolki po papierze toaletowym wymknęła się spod kontroli i teraz dzieci tworzą lornetki piratów? Świetnie, przecież chodzi o kreatywność i pomysłowość.
  2. Pozwólmy dziecku się pobrudzić! Dotykanie różnych faktur i materiałów paluszkami (a nawet stopami!) to wspaniałe ćwiczenie sensoryczne, a ugniatanie różnych mas plastycznych czy zanurzanie rąk w grochu/kaszy/mące to doskonały wstęp do późniejszych ćwiczeń prawidłowego chwytania kredek czy długopisu.
  3. Wybierajmy materiały, które nie narzucają gotowego schematu rozwiązania. Zamiast podsuwać kolorowanki (to wzór, w którym dziecko musi się zmieścić) pozwólmy na swobodny rysunek. Dobrym pomysłem może być także rysowanie widoku za oknem czy swojej kolekcji samochodzików. Dziecko sięga po wzór z otoczenia, ale to od jego fantazji zależy jak odwzoruje je na kartce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *