fbpx

Rozwój sensoryczny przedszkolaka

Rozwój sensoryczny – każdy z nas rodzi się z pakietem zmysłów, które nie od razu są w 100% wykształcone – ich wsparcie i doskonalenie jest właśnie zdaniem integracji i rozwoju sensorycznego u dzieci. 

Dzięki prawidłowo zintegrowanej sensoryce, dzieci odbierają wszystkim zmysłami – poprzez dotyk, smak, węch, wzrok, zapach – informacje ze świata zewnętrznego i potrafią na nie prawidłowo zareagować. Gdy mamy do czynienia z zaburzeniami integracji sensorycznej, wtedy mózg, mimo, że odbiera bodźce, to nie może ich odpowiednio zinterpretować i wysłać odpowiedniej reakcji. Może to generować trudności w późniejszym rozwoju. 

Jak zatem wspierać rozwój integracji sensorycznej? Jedną z metod jest dotyk – przytulanie, głaskanie i zabawy ruchowe. Może to być zabawa na przykład w rysowanie różnych kształtów na plecach tak, aby dziecko musiało zgadnąć jaki kształt został narysowany. To także zabawa przedmiotami i zabawkami, które mają różną fakturę, konsystencję czy temperaturę np. masa solna, kostki lodu czy materiały. Malowanie rękami i nogami, albo przy użyciu różnych narzędzi – piórka, chusteczki czy pędzli różnej grubości. 

Oczywiście nie może zabraknąć sportu – jazda na hulajnodze czy rowerku biegowym świetnie pomaga dzieciom trenować równowagę, równie dobrze się sprawdza pływanie w basenie czy rzucanie piłką do celu.  

W przedszkolu Kreskówka dbamy o wszechstronny rozwój dzieci. Motorykę małą trenują poprzez różnorodne prace plastyczne i techniczne oraz zabawy, takie jak układanie puzzli czy klocków. Dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu, dzieci biorą udział w zabawach sportowych, uczestniczą w zajęciach z rytmiki, a każde z nich ma indywidualne wsparcie u nauczycieli prowadzących poszczególne grupy. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *