fbpx

Korzystamy z najważniejszych osiągnięć pedagogiki dziecięcej – co to oznacza?

Korzystamy z najważniejszych osiągnięć pedagogiki dziecięcej – co to oznacza?

W naszym przedszkolu realizujemy autorską metodę edukacji opartą na najważniejszych osiągnięciach pedagogiki dziecięcej. Dla osoby, która nie ma pedagogicznego wykształcenia nazwy takie jak pedagogika waldorfska, pedagogika Montessori czy filozofia Emilia Reggio niewiele mówią. W tym wpisie rozwiejemy wszelkie wątpliwości i opiszemy w  jakim zakresie inspirujemy się dorobkiem osiągnięć pedagogicznych. 

Pedagogika waldorfska

Głównym celem pedagogiki waldorfskiej jest wspieranie wszechstronnego rozwoju dziecka z wyszczególnieniem trzech sfer: myślenia, uczuć i woli. W związku z tym, kluczowe jest pielęgnowanie zrozumienia istoty człowieka i jego rozwoju w powiązaniu ze światem i społeczeństwem.  Taka idea przyświeca nam również w Kreskówce.

Nauka i rozwój przebiega w dużej mierze poprzez prace artystyczne – malowanie, rysowanie, śpiewanie czy grę na instrumentach. Dzieci uczą się w praktyce, wiele czynności wykonują samodzielnie z drobną pomocą lub przy asyście nauczyciela. Jest to na przykład pielęgnacja ogródka lub samodzielne przygotowywanie posiłków. Ważny jest stały rytm dnia, który buduje bezpieczeństwo, ponieważ dzieci wiedzą co będzie się działo i czego mogą się spodziewać. Jest to szczególnie ważne dla młodszych dzieci.

Twórcą pedagogiki waldorfskiej był Rudolf Steiner, a pierwsza szkoła, która korzystała z jego dorobku powstała w 1919 roku. Ciekawostką jest, że w 2017 roku na świecie było 1092 szkół i 1857 przedszkoli waldorfskich.

Metoda Montessori

Główną ideą, która przyświeca tej metodzie jest wspieranie dziecka w rozwoju jego możliwości i potencjału. Elementy, które mają pomóc w tym procesie to przestrzeń w której dziecko się uczy oraz nauczyciele, którzy budują atmosferę bezpieczeństwa oraz otwartości na rozwój zainteresowań dziecka. Ważne jest to, aby pokazać dziecku radość płynącą z poznawania nowych rzeczy.

Na etapie przedszkolnym najważniejsze jest rozwijanie w dzieciach samodzielności oraz wiary we własne możliwości. Z takim ekwipunkiem mogą śmiało wkraczać w dalsze etapy edukacji szkolnej i świetnie sobie tam radzić.

Elementy metody Montesori, które w Kreskówce są nam szczególnie bliskie, to relacja dziecka z nauczycielem oparta na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Daje ona dzieciom odwagę oraz pewność siebie, dzięki którym śmiało uczą się oraz próbują nowych rzeczy.

Pedagogika relacji, czyli metoda Emilia Reggio 

Jednym z założeń tej metody jest przekonanie, że dzieci uczą się we wzajemnej relacji z najbliższym otoczeniem – rodziną, rówieśnikami, nauczycielami w przedszkolu czy otaczającym światem. 

Przestrzeń przedszkola w której dzieci spędzają czas jest duża i otwarta, tak aby sprzyjała interakcji i pobudzała chęć odkrywania.  Również miejsce wokół przedszkola – naturalny plac zabaw, bliskość przyrody, to elementy, które wspierają harmonijny rozwój dziecka. 

Kluczowy nacisk kładziony jest na zajęcia artystyczne, przede wszystkim rysowanie, ale również lepienie z gliny, teatrzyk kukiełkowy, teatrzyk cieni, malowanie czy taniec. Zajęcia prowadzone są z uwzględnieniem potrzeb każdej grupy. Dzięki temu wychowawcy opracowują zabawy i zajęcia, które rozwijają zainteresowania dzieci. 

Metoda zawdzięcza swoją nazwę prowincji znajdującej się we Włoszech – Emilia Reggio, w której po II wojnie światowej powstało pierwsze przedszkole wykorzystujące niestandardowe techniki nauczania.

Elementy z metody Emilia Reggio, którymi inspirujemy się w Kreskówce to budowanie relacji w oparciu o wzajemny szacunek, bliskość natury i zabawy na świeżym powietrzu oraz zajęcia artystyczne i zajęcia prowadzone metodą projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *